שלום (שלום צאלח) צאלח ז"ל

בן צאלח וחסינה
נולד ב תרצד 1934
התגורר בעיראק
נהרג בכד טבת תשיב 21/1/1952
מקום האירוע: עיראק
שלום, בן חסינה וצאלח, נולד בעיראק בשנת תרצ"ד (1934). הוא גדל בעיראק ולו שני אחים - שם טוב ויהודה, ואחות - שמחה. שלום רכש השכלה בבית המדרש בבגדד ועבד כסנדלר.
משבגר היה שלום פעיל בעיראק בתנועה הציונית "החלוץ", הוא בעיקר שימש כאחראי נשק. ממחצית חודש מאי 1950 הוא נטל חלק פעיל בארגון מבצע "עזרא ונחמיה", במסגרתו הועלו למדינת ישראל במשך כשנה וחצי למעלה ממאה אלף יהודי עיראק.
בחודש יוני 1951, כשנה אחרי תחילת המבצע וערב עליית שלום עצמו ארצה, הוא נתפס על ידי השלטונות והושם בכלא בבגדד. עמו נעצר יוסף בצרי, פעיל עלייה שהגיע לעיראק מישראל.
ביום כ"ד בטבת תשי"ב (21.1.1952), אחרי ששלום שלום ויוסף בצרי עונו באכזריות ונחקרו במשך כחצי שנה, הם הוצאו להורג בתלייה בכיכר בגדד הצפונית.
שלום היה בן 18 במותו. משפחתו עלתה לישראל, כאן הוא הוכר כהרוג מלכות וכחלל של מערכת הביטחון. הוא לא הובא לקבורה בארץ ואבן לזכרו הונחה בגן הנעדרים בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים.
בחודש סיוון תשכ"ו (יוני 1966) נחנכה באור יהודה, בגן הרוגי המלכות אשר סמוך למוזיאון מורשת יהדות בבל, אנדרטה המנציחה את שלום שלום ועוד שלושה יהודים שנרצחו בעיראק. שלום מונצח גם באתר חללי קהילת המודיעין בגלילות.