הומאיון (רם) בלזדה ז"ל

בן עזיז
נולד ב תשיג 1953
התגורר באיראן
נהרג ב תשנה 1995
מקום האירוע: איראן
הומאיון בן עזיז נולד באיראן בשנת תשי"ג (1953).
הוא גדל באיראן, ומשבגר נשא לאישה את לינדה. לבני הזוג נולדו שלושה ילדים - איל, יגאל ואליס. הומאיון היה איש משפחה מסור. הוא עסק בענף הטקסטיל, היה מוכר מאוד בעירו שיראז, פעיל מרכזי וממובילי הדעה בקהילה.
הומאיון היה ציוני מבהק, אשר קידם עלייה לארץ בקרב יהודים ורצה מאוד לגדל את ילדיו בישראל. הוא האמין כי אין מדינה אחרת אשר יהודים צריכים לחיות בה, ועל כן בשנת 1994 עלתה המשפחה מאיראן לישראל דרך קפריסין.
כמה חודשים אחרי עלייתם נדרש הומאיון לשוב לאיראן כדי לחסל את עסקיו ולקחת את רכושו. אלא שבאיראן נשלל ממנו דרכונו, וכשרצה לשוב לישראל כדי להשתתף בחגיגת בר המצווה של בנו לא הצליח לצאת מהמדינה.
בדצמבר 1994 לקח עמו הומאיון שלושה ילדים יהודים והארבעה, לפי עזרה והנחיות שקיבלו מהסוכנות היהודית, חברו למבריח מקומי כדי לצאת מאיראן באופן לא חוקי ולהגיע לישראל. הם הגיעו לעיר הגבול זהידאן, שם פגשו את המבריח ויצאו לדרך, אולם מאז נותק כל קשר עמם.
מחודש דצמבר 1994 התנהלו חקירות ענפות בקשר לגורלם של הארבעה, חקירות באיראן, אצל גורמים בינלאומיים ואצל גורמי ביון שונים - אולם ללא הועיל. נודע כי בכלא בעיר זהידאן נפתחו תיקים על שמם, כלומר הם נכלאו שם, אך לא נודע דבר מעבר לכך.
הומאיון הוכר בארץ כאסיר ציון. כעבור כמה שנים הגיעו הרשויות בארץ למסקנה שהוא אינו בין החיים, והכירו בו כהרוג מלכות.