דלג לתוכן ראשי
מוקד טלפוני ארצי *6050 או 04-8812345
Logo

ייעוץ לקשיש - קבוצות תמיכה

שירות הייעוץ לקשיש מקיים בסניפים קבוצות תמיכה בעבור קשישים המצויים במצבי משבר שונים, המתרחשים בשלב זה של חייהם. סוגי הקבוצות שונים מסניף לסניף, והם נקבעים על פי צרכים ייחודיים של האוכלוסייה. סוגי קבוצות התמיכה הנפוצות נועדו לגמלאים וגמלאיות חדשים, לאלמנים ואלמנות, לגרושים וגרושות ולמשפחות של חולי אלצהיימר.

 קבוצות תמיכה לאלמנים ואלמנות

קבוצות תמיכה לאלמנות ולאלמנים קשישים מתקיימות בכל הסניפים, ומטרתן העיקרית לתת סיוע רגשי בעת המשבר וליווי תומך בהתארגנות לקראת חזרה אל שגרת החיים.

מנחי הקבוצה הם עובדים סוציאלים ועובדים מקצועיים בתחום הייעוץ לקשיש בסניפים.
הקבוצות כוללות עד 15 משתתפים, והמפגשים נמשכים כשלושה חודשים, פעם בשבוע במשך שעתיים. ההשתתפות בקבוצה משמשת עוגן משמעותי למשתתפים; המשתתפים חולקים עם חבריהם את תהליך עיבוד האבל ואת ההתמודדות עם האבדן האישי, ומקבלים כוח נפשי ולגיטימציה אישית וסביבתית לחזרה אל שגרת החיים.

הקבוצות מעניקות תחושת חום, שותפות וקבלה מלאה של כל משתתף על ידי הקבוצה.
רוב המשתתפים נפרדים בסיום התהליך בתחושה של אגירת כוחות וחוזק, המאפשר להם המשך טוב יותר.
ההשתייכות לקבוצת התמיכה יוצרת גם את הקשר של המשתתפים לשירות הייעוץ עצמו, ובמקרה הצורך יוכלו לפנות לשירות לקבלת תמיכה.

קבוצות תמיכה לגמלאיות גרושות

הפרישה מהעבודה לקראת גיל הזקנה, עלולה להעצים משברים שהתרחשו בשנים האחרונות.
הגירושין בגיל המבוגר ובסמוך ליציאה לגמלאות, עשויים להוות "משבר כפול" בתקופת חיים זו.
משבר אשר מעורר שאלות, קשיים וסוגיות נוספות להתמודדות הן בהיבט המעשי והן בהיבט הרגשי.

שירות הייעוץ לקשיש, מקיים קבוצות תמיכה לגמלאיות גרושות, במסגרתן תוכלנה לשוחח עם נשים נוספות השרוייות במצב דומה, לדון בבעיות ובסוגיות המעסיקות אתכן ולבטא רגשות.

הקבוצה נפגשת כ-10 מפגשים ומהווה כתובת עבור המשתתפות ומקור תמיכה, עידוד ולמידה. 

תמיכה לקרובי משפחה המטפלים בזקנים  

העלייה בגיל מלווה בעלייה בשיעור הזקנים המוגבלים בתפקודם וזקוקים לעזרת הזולת עקב מוגבלות פיזית, קוגניטיבית או משולבת. על פי הנתונים הקיימים, כ- 17% מכלל הזקנים מוגבלים בתפקודם, שיעור אשר עשוי אף לעלות באופן משמעותי עם העלייה בגיל.

מצב זה, לצד מגמות חברתיות שונות (שינויים במבנה המשפחה, התעסוקה, המגורים ועוד), מעלה את הצורך בהתייחסות אל המשפחות המטפלות בזקנים ובפיתוח תכניות ושירותים המיועדים לסייע להן, בהיותן עמוד התווך שעליו מוסיף ונשען הטיפול הפורמאלי בבית.

 מתוך כך, שירות הייעוץ לקשיש, היה שותף למיזם 'קבוצות תמיכה למטפלים עיקריים' של  קרן הסיעוד במסגרתו התקיימו בתאריך 20.11.2012 כ-80 קבוצות תמיכה ברחבי הארץ. 

קבוצות התמיכה מתקיימות בכל הסניפים במשך כל השנה.
פרטים על קבוצות התמיכה המתקיימות בתקופה הקרובה תוכלו למצוא ב"פעילויות הסניפים בקהילה". תוכלו גם להתקשר בטלפון 02-6463400 בין השעות 8:30 - 12:30. אפשר גם להשאיר הודעה.

 
 
Please Wait