דלג לתוכן ראשי
מוקד טלפוני ארצי *6050 או 04-8812345
Logo

ניידות

הביטוח הלאומי מעניק מגוון הטבות למי שיש להם ליקויים ברגליים המגבילים אותם בניידות, כדי לסייע להם השתלב בקהילה ולפתח חיים עצמאיים. מרבית ההטבות ניתנות לבעלי רכב, אולם ניתנות הטבות גם למי שאינם בעלי רכב.

ההטבות משולמות מכספי משרד האוצר, על-פי הסכם הניידות שנחתם בין משרד האוצר לביטוח הלאומי.

 

לפירוט ההטבות הניתנות במסגרת גמלת הניידות

 

חשוב לדעת,

את המוגבלות בניידות קובעות ועדות רפואיות של משרד הבריאות. לכן לפני שאתם מגישים בקשה לביטוח הלאומי לקבל את ההטבות בניידות, עליכם לפנות תחילה בבקשה להיבדק בוועדות הרפואיות של משרד הבריאות.

הוועדות קובעות אם יש ליקוי ברגליים, בהתאם לרשימת ליקויים מוגדרת, ואם ישנה הזדקקות לכיסא גלגלים ושימוש בו, ואם הליקוי שנקבע עשוי להשתנות או שהוא נקבע לצמיתות.

 

 

תנאי זכאות

למידע נוסף

רשימת ליקויים

למידע נוסף

זכאות להטבות בניידות למקבל קצבה לילד נכה

למידע נוסף

הגשת התביעה

למידע נוסף

הגבלת שכר הטרחה שמותר למייצג לגבות ממך

למידע נוסף

תהליך הטיפול בתביעה

למידע נוסף

סוגי ההטבות בניידות

למידע נוסף

ההטבות בניידות הן מגוונות, ולכל הטבה תנאי זכאות שונים 

רוב ההטבות בניידות ניתנות למי שיש בבעלותו וברשותו רכב, או למי שעומד לרכוש רכב (ההטבות ניתנות לאחר רכישת הרכב), ובתנאי שהוא עונה על התנאים הבאים:

 • למי שיש רישיון נהיגה תקף - ועדה רפואית של משרד הבריאות קבעה לו 40% מוגבלות בניידות לפחות.
 • למי שאין רשיון נהיגה תקף - ועדה רפואית של משרד הבריאות קבעה לו 60% מוגבלות בניידות לפחות, ויש לו מורשה נהיגה שמסיע אותו ברכב.

  מי נחשב למורשה נהיגה?
  קרוב משפחה של המוגבל בניידות: בן/בת זוג, בן/בת ובני זוגם, אב, אם, לרבות הורה מאמץ וחורג, אח, אחות, אחיין, אחיינית, גיס, גיסה, ​סב או סבתא, נכד או נכדה, שיש להם רישיון נהיגה תקף.
  או
  מי שאינו קרוב משפחה של המוגבל בניידות, והוא עונה על כל התנאים הבאים:
  - הוא סועד את המוגבל בניידות ברוב שעות היממה ובידו רישיון נהיגה תקף
  - הוא גר עם המוגבל בניידות בקביעות באותו בניין או שהם גרים בבניינים שהמרחק האווירי ביניהם אינו על 1500 מטר.
  - הוא דואג לצרכיו של המוגבל בניידות, מסוגל ומתחייב להסיעו באופן קבוע למען צרכיו היומיומיים.
  - הוא קיבל אישור מהביטוח הלאומי לשמש "מורשה נהיגה".

 

מי שאין בבעלותו וברשותו רכב, עשוי להיות זכאי לקצבת ניידות לחסר רכב ותוספת לקצבה, כדי לממן לו נסיעות בתחבורה הציבורית, הסעות ועוד, ובלבד שהוא עונה על תנאי הזכאות.

בעלות על הרכב

בעלות על רכב שנרכש עם הלוואה עומדת

שמו של המוגבל בניידות חייב להופיע ברישיון הרכב, אך אפשר שהבעלות לא תהיה בלעדית; אפשר להוסיף בעלות של קרוב משפחה או של אפוטרופוס, שמתגוררים בבניין שבו מתגורר המוגבל בניידות, או בבניין שהמרחק ממנו אל בית המוגבל בניידות אינו עולה על 1500 מטרים בקו אווירי.

 

בעלות על רכב שנרכש בלי הלוואה עומדת

במקרים שברשיון הרכב מופיע שם הורה (לקטין), אפוטרופוס או בן זוג של המוגבל בניידות, אין חובה שגם שמו של המוגבל בניידות יופיע ברשיון.

לתשומת הלב,
אם אתה משלם אגרת רישוי כנכה, תוכל להעביר בעלות על הרכב (למכור את הרכב) בסניפי משרד הרישוי בלבד ולא בסניפי הדואר.  ליתר בטחון, מוצע לך לבדוק את המידע הזה ישירות עם משרד הרישוי באזור מגוריך. 

השבתת רכב עקב גניבה או נזק כללי

למידע נוסף

שהות בחוץ לארץ

מוגבל בניידות הוא בין השאר, תושב/ת ישראל הנמצא בישראל.
אם לפני יציאתו מהארץ קיבל קצבת ניידות במשך תקופה של 3 חודשים רצופים לפחות, תשולם לו הקצבה למשך 6 חודשים בחוץ לארץ.

אם לפני יציאתו מהארץ קיבל קצבת ניידות פחות מ- 3 חודשים רצופים, והוא יוצא מהארץ לתקופה העולה על חודש קלנדרי (מ-1 בחודש עד 30 או 31 בחודש) יופסק תשלום הקצבה ב- 1 בחודש שלאחר יציאתו מהארץ.

על-פי תיקון בהסכם הניידות, ישתנו תנאי הזכאות לקבלת קצבה למי שייצא לחוץ לארץ מ-1.7.2017:

 • אם לפני יציאתו מן הארץ קיבל קצבת ניידות במשך שלושה חודשים רצופים לפחות, תשולם לו הקצבה למשך שלושה חודשים בחוץ לארץ. 
 • אם לפני יציאתו מהארץ קיבל קצבת ניידות פחות מ-3 חודשים רצופים, והוא יוצא מהארץ לתקופה העולה על חודש קלנדרי (מ-1 בחודש עד 30 או 31 בחודש), יופסק תשלום הקצבה ב-1 בחודש שלאחר יציאתו מהארץ. 

למוגבל בניידות שאיננו נמצא בארץ, לא יאושרו הלוואה עומדת לרכישת רכב והטבות אחרות, אלא לאחר שיחזור ארצה.

בנוסף לתשלום קצבה במשך שלושה חודשים בחוץ לארץ, ניתן לשלם למוגבל בניידות השוהה בחוץ לארץ גם קצבת חסר רכב בסך 2,364 ש"ח (מעודכן ל- 01.01.2017) במצבים הבאים:

שליחות לחוץ לארץ מטעם המדינה

כשהמוגבל בניידות או בן זוגו, או שהמוגבל בניידות הוא קטין הנמצא עם הורהו, או שהוא בגיר הנמצא עם הורהו שמונה כאפוטרופוסו, נמצא בחוץ לארץ בשליחות מטעם המדינה. תשלום קצבת חסר רכב אינו מוגבל בזמן ואינו מותנה בקבלת קצבה לפני היציאה לחוץ לארץ.

שליחות לחוץ לארץ מטעם מעסיק ישראלי

כשהמוגבל בניידות או בן זוגו, או שהמוגבל בניידות הוא קטין הנמצא עם הורהו, או שהוא בגיר הנמצא עם הורהו שמונה כאפוטרופוסו, נמצא בחוץ לארץ בשליחות מטעם מעסיק ישראלי. תשלום קצבת חסר רכב מוגבל לתקופה מרבית של 24 חודשים, והוא מותנה בקבלת קצבת ניידות במשך שלושה חודשים לפני היציאה לחוץ לארץ.

קבלת טיפול רפואי בחוץ לארץ

כשהמוגבל בניידות יצא לחוץ לארץ לצורך טיפול רפואי (לא כולל ספא/מרחצאות וכו'). תשלום קצבת חסר רכב  מוגבל לתקופה מירבית של 24 חודשים, והוא מותנה בקבלת קצבת ניידות במשך שלושה חודשים לפני היציאה לחוץ לארץ.

לתשומת הלב,

הביטוח הלאומי יהיה רשאי לדרוש החזר של ההלוואה העומדת  וההלוואה מקרן הלוואות (במקרים שניתנה), אם המוגבל בניידות יצא לחוץ לארץ לשלושה חודשים לפחות.

רכב ביבוא אישי

למידע נוסף

מוגבל בניידות המבקש לרכוש רכב בחו"ל (רכב פרטי ורכב לאבזרים מיוחדים), ולהביאו לארץ ביבוא אישי, יכול לרכוש כל רכב כראות עיניו, ובתנאי שרכב זה עומד בתקן של משרד התחבורה (יש לברר זאת מול משרד התחבורה - לביטוח הלאומי אין מעורבות בעניין).

חשוב לדעת, ההטבות בניידות הניתנות לבעל רכב בעקבות רכישת רכב, נקבעות על פי מחיר הרכב קובע, או הרכב שנרכש בפועל - הנמוך מבין השניים.

ערעור על החלטות המוסד

למידע נוסף

החמרה במצב הרפואי

אם אתה סבור שחלה החמרה במצבך הרפואי מאז בדיקתך הקודמת בלשכת הבריאות, באפשרותך להיבדק שוב בוועדה רפואית.

אם חלפו 12 חודשים מאז בדיקתך האחרונה בוועדה רפואית או בוועדת ערר של לשכת הבריאות​, עליך להגיש בקשה לבדיקה באופן עצמאי על- ידי שליחת טופס בקשה לבדיקה רפואית לקביעת מוגבלות בניידות בצירוף המסמכים הרפואיים העדכניים ביותר, ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריך.

אם טרם חלפו 12 חודשים מאז בדיקתך האחרונה בוועדה רפואית או בוועדת ערר של לשכת הבריאות, ההפנייה לבדיקה נעשית על ידי הביטוח הלאומי. עליך לפנות לסניף הביטוח לאומי שמטפל בך, ולצרף את המסמכים הרפואיים העדכניים ביותר. רופא המוסד יבדוק אם חלה החמרה במצבך, ואם הוא ייקבע שחלה החמרה,  בקשתך תועבר ללשכת הבריאות.

לתשומת לבך,

בבקשה לבדיקה חוזרת, הוועדה הרפואית רשאית לקבוע אחוזי מוגבלות נמוכים מאלה שנקבעו לך בעבר, וכן לשנות החלטה לעניין שימוש והזדקקות בכיסא גלגלים.

סימולטור הטבות למקבלי קצבאות הביטוח הלאומי במוסדות וארגונים אחרים

למידע נוסף

יצירת קשר עם הסניף המטפל

אפשר לפנות למחלקת ניידות בסניף המטפל באמצעות הפקס.

כדי למצוא את מספר הפקס הרצוי לך, יש להיכנס ל"סניפים וערוצי שירות", לאתר את  הסניף הרצוי לך ברשימת הסניפים או ברשימת היישובים או במפת הסניף. לאחר קבלת "כרטיס ביקור הסניף", לבחור בכרטיסיית "פרטי מחלקות".

לכניסה לסניפים וערוצי שירות- לחץ כאן

אפשרות לקבל יותר מקצבה אחת

למידע נוסף

תעודת נכה

למידע נוסף
 

Please Wait