ממעגל הזנות לעבודה מפרנסת בתדמיתנות


ליאורה בת 45, גרושה ללא ילדים. עלתה לארץ ב-1995 מאוקראינה עם בעלה לשעבר.
בסמוך לעלייתם, בעלה עזב את הארץ והם התגרשו באופן רשמי רק לפני שנתיים. כתוצאה מערבויות שחתמה לבעלה לשעבר היא נקלעה לחובות רבים. אין לה מערכות תמיכה בארץ וכל משפחתה נמצאת באוקראינה.
בדידות, ייאוש ממצבה וחובותיה הכספיים הכבדים, "התיישבו" על נסיבות חיים קשות קודמות בהיותה נפגעה מינית בנעוריה.
כל אלה להערכתי "עזרו" לה להיכנס למעגל הזנות- מעגל שנדרשים כוח, מוטיבציה תעצומות נפש ומערכות טיפול ותמיכה כדי לצאת ממנו ולשקם את החיים מתוך ההריסות. 

ליאורה בחרה לאסוף את משאביה הפנימיים, לקום מתוך המציאות שאליה נקלעה, להושיט יד לעזרה ולעשות שינוי בחייה.
ב-6.2017 פנתה לעמותת "הופכות את היוצרות" בהמלצת חברה. במקביל, הגישה תביעה לנכות כללית והוכרה כבעלת 28% נכות על דיכאון ובעיות גב. בתיווך עובדת מ"הופכות את היוצרות" הגישה תביעה לשיקום, וכך נוצר הקשר שלי אתה.

בתחילה, היה לה קושי לתת אמון, היו סימנים של דיכאון, וקשיים בתפקוד החברתי. עם התקדמות התכנית, ליאורה התחילה להיפתח ולשתף פעולה, לטפח את עצמה ויצרה חברויות.
לליאורה אין תעודה מקצועית, היא למדה הנהלת חשבונות בחו"ל, אך לא סיימה. היא נעזרה מאד במעטפת של התכנית: בליווי הפסיכוסוציאלי, היא למדה מיומנויות מחשב בסיסיות והתנהלות כלכלית נבונה. בתכנית היא גם למדה במסלול תפירה ותדמיתנות.

בסיום התכנית היא השתלבה בעבודה בתפירה בעמותה. לכאורה, סיום שלב זה עם השתלבות בעבודה מפרנסת בתחום שלמדה ואוהבת יכול היה לספק. אבל מתוך הקשר עימה ואופן התמודדותה, ניכר כי יש לה פוטנציאל ללימודים ועקב נסיבות חייה הקשות לא מימשה אותו. בצומת הזה, עודדנו אותה להצטרף למכינה בעברית. בהמשך היא עברה אבחון מקצועי ובעקבותיו החלה ללמוד בקורס תדמיתנות ב"שנקר", שאותו סיימה בהצלחה. היא עבדה בערבים כבל התקופות שבהן למדה ולא בחלה בכל מאמץ.
 

בימים אלה ליאורה מסיימת את עבודתה ב"הופכות את היוצרות" ותתחיל לעבוד כתופרת ותדמיתנית בעמותה "KitePride " בייצור תיקים מחומרים ממוחזרים. מדובר בעמותה שהקימו בארץ זוג נוצרי שוויצרי כדי לסייע לנשים שיצאו מזנות.

ליאורה עשתה כברת דרך משמעותית ומדהימה והיא סמל בעיניי לאומץ, נחישות ו"ניצול הזדמנויות".
שילוב ידיים בין כל מערכות הטיפול והתמיכה ושיתוף פעולה ביניהן, בניית תכנית רב שלבית רגישה, מותאמת אישית עם מעטפות תמיכה נדרשות ועם עם הזדמנות לחוויות הצלחה –כל אלה יחד הם בעיניי מסודות ההצלחה של ליאורה.
אני סומכת עליה  ומאמינה שמה שנראה כעת כפסגה הוא הבסיס להמשך התפתחותה.

אירנה גורדין לופו-עובדת שיקום סניף פתח תקוה