תוכנית "יוזמים עסק"


... "התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?" שאלה אליס את החתול….
"זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע, אמר החתול" (אליסה בארץ הפלאות/לואיס קרול).
בשבועות האחרונים התקיימה במחלקת השיקום בסניף באר שבע, תוכנית "יוזמים עסק" בשיתוף מעוף והקרן לעסקים קטנים ובינוניים.

התכנית מנתה 10 משתתפים והונחתה על ידי יועצת עסקית מטעם מעוף ועובדת השיקום קרן אוחיון.
המשתתפים קיבלו ידע תיאורטי ומעשי על מהו עסק, תזרימים, שיווק, פרסום, חזון ועוד' וכן, הרצאות של מחלקת גבייה ונכות כללית בנושאי הזכויות השונות. 
הליווי השיקומי של התכנית נעשה על ידי עובדת השיקום, בנושאים של הסרת החסמים, ניתוחי העיסוק וליווי רגשי של המשתתפים בקבוצה. מטרת התכנית היא להפוך את הקבוצה לפורום עסקים קבוצתי הנפגש אחת לחודש עם היבט תוכן עסקי וליווי רגשי.

זהו סיפורה של רחל, אחת ממשתתפות הקבוצה:
רחל, בת 44+, מוכרת בנכות כללית עקב פיברומיאלגיה ובעיות גב, מקבלת קצבה חלקית.
רחל עבדה שנים כמנהלת משפחתון עם ילדים עד שלא יכלה עוד בשל סיבות רפואיות. רחל עברה שנתיים קשות בלי עבודה ובלי יכולת לעבוד בדיוק במה שאהבה כל השנים- עם ילדים. היא פנתה למחלקת השיקום ולאחר שזכאותה לשיקום אושרה, עברה אבחון, סדנת העצמה ושיפור יכולות עיוניות בתוכנית טרום שיקומית. אלא שאז… בדיוק כשהיתה צריכה לבחור מה ללמוד … ושנייה לפני שבחרה משהו סטנדרטי "מזכירות וכו'.." רחל התלבטה מאוד באיזו דרך לבחור ולבסוף החליטה באומץ רב לבחור בתחום של עיצוב יצירה ותפירה, שאליו היתה מחוברת כל השנים אך לא העזה לפתח אותו. 

רחל סיימה קורס תפירה בסיסי בשנקר והמשיכה לקורסים מתקדמים לעיצוב ותדמיתנות במימון השיקום, כולל סיוע ברכישת מכונת תפירה ובובת עיצוב. רחל מתעתדת להקים עסק עצמאי להתאמת ותפירת שמלות לנשים במידות גדולות.
השבוע בהתרגשות רבה רחל סיימה את קורס "יוזמים עסק". במפגש האחרון מעבר להצגת העסק שלה " התאמת שמלות לנשים במידות גדולות", היא בחרה להביא שמלות ואביזרים שונים וממש כמו מרצה שבטוחה בעצמה הסבירה למשתתפים איך ומה ניתן להתאים לכל אחת. לרגע, שאלתי את עצמי אם זו אותה רחל שהיתה בתחילת הדרך מבולבלת, ולא בטוחה בעצמה וכעת מלאת ביטחון ועוצמה.

אחד האתגרים המרכזיים היה החזקת הקבוצה בתנאים משתנים: בצל הקורונה, ובין הסגרים, בין בידוד של משתתפי הקבוצה.
מפגש אחד לא היה דומה למשנהו - הן בכמות המשתתפים, הן בטכנולוגיה והן במיקום.
נפגשנו משבוע לשבוע, צעד אחר צעד עם אמונה ונחישות, ולימוד קל או קשה ככל שיהיה בזום ובפרונטלי.

הקבוצה אפשרה למשתתפים עוגן מקצועי, תמיכה, ותהליך אישי וקבוצתי.
הקורונה אפשרה לנו בחיים לדייק יותר מה אנחנו רוצים, מה טוב לנו וממה כדאי להיפרד. כך גם בקבוצה - המסר היה כי הצלחה היא דיוק עבור כל אחד- למי מתאים להיות בעל עסק עצמאי, מי יכול, ומתי.
הצלחה היא הדיוק האופטימלי המיטבי עבור כל אחד ואחת.

אני גאה בכל אחד ואחת מהאנשים שהשתתפו בקורס : "... יגעת ומצאת תאמין..". 
הסיפור ממחיש את כוחה של הקבוצה. הקבוצה הסתיימה השבוע וכאמור תמשיך לעבוד במתכונת של מעקב תמיכה לעסקים הצעירים. המשתתפים ימשיכו להיות מלווים במעוף במימון השיקום ליעוצים עסקיים פרטיים.

קרן אוחיון-עובדת שיקום סניף באר שבע.