ממציאות חיים קשה - לשיקום והכשרה מקצועית בבישול


דורית בת 40, אם ל-7 ילדים וסבתא לנכדים. ילדיה אינם מתגוררים עמה, חלקם במשפחות אומנה וחלקם עם אביהם.
דורית עברה במהלך חייה תלאות וקשיים רבים. היא נולדה למשפחה המקושרת לעולם הפשע, נוצלה מינית לאורך השנים על ידי אחיה ואולצה להתחתן בגיל 13. בגיל 14 כבר הפכה לאם בפעם הראשונה. אך החיים עם בעלה היו קשים לא פחות מאלו שחוותה בבית ילדותה, והיא חוותה אלימות קשה מצד בעלה לאורך שנים רבות. באחת הפעמים, ובהיותה בהריון מתקדם בחודש שביעי, בעלה היכה אותה בחוזקה כך שהעובר בבטנה לא שרד.

היא מתארת שלפי המסורת של משפחתה, היא לא יכלה להתנגד ליילודה והריונות, וכך הרגישהלאורך השנים שהיא "מכונת ילדים" כהגדרתה ללא התחשבות ברצונה האישי. בהמשך חייה ולאור הפגיעות המיניות שעברה והפגיעה הפיזית הקשה, היא הוכרה כמתמודדת עם פוסט טראומה וכבעלת 40% נכות. היא התגרשה והחלה בתהליך שיקום במחלקת השיקום.

במסגרת זו היא השתתפה בתכנית "הופכות את היוצרות". בתום התכנית ובהמשך לתהליך העצמה משמעותי שעברה במסגרת תכנית זו, היא פתחה דוכן אוכל עצמאי והיא מוכרת אוכל צמחוני מעשה ידיה מדי יום חמישי.
הקורונה טרפה את הקלפים בחייה של דורית  אשר מתקשה עוד למכור אוכל בדוכן שפתחה, אך היא לא מתייאשת וממשיכה לקדם עצמה. בחודש הקרוב תחל בלימודים מקצועיים בתחום הבישול במכללת השף, במימון מחלקת השיקום.
בעזרת הלימודים היא תוכל לקחת את העסק שלה צעד נוסף קדימה.

בימים אלו דורית גם עובדת על סרט אשר יתאר את סיפור חייה לצד האלימות הקשה שחוותה במהלך השנים.
היא אישה בעלת יכולות, כוחות ורצון להצליח ולשבור את מעגל האלימות שחוותה במשך כל כך הרבה שנים.

לילך לאופר– עובדת שיקום סניף תל אביב